Виникнення мистецтва і релігійних вірувань. Презентація на тему "зародження мистецтва та релігії в давнину" Повідомлення про походження релігії або мистецтва

Конспект уроку історії в 5 класі на тему Виникнення мистецтва і релігійних вірувань.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Мета: забезпечити засвоєння учням понять «релігія», «мистецтво», причини їх появи.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Фассахіева Наталія Рафиковна

Вчитель історії

МАОУ НГО ЗОШ №12

Конспект уроку історії в 5 класі

Тема уроку: Виникнення мистецтва і релігійних вірувань.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Мета: забезпечити засвоєння учням понять «релігія», «мистецтво», причини їх появи.

Хід уроку.

  1. Організаційний момент.
  2. актуалізація опорних знань учнів.

Завдання 1. Знайдіть помилки в тексті.

Які історичні помилки містить сон учня?

Завдання 2. Експрес опитування.

  1. Які природні зміни відбулися на Землі приблизно 100 тис. Років тому?
  2. Як змінився тваринний світ?
  3. Які нові знаряддя праці і зброю винайшла людина?
  4. Що називається родової громадою?
  1. Перехід до вивчення нової теми

Отже, первісна людина багато чого вмів, але він не міг пояснити явища природи. На допомогу приходить релігія.

Що таке релігія? Чому вона з'явилася.

Запишемо тему уроку: «Виникнення мистецтва і релігійних вірувань»

  1. Вивчення нової теми

план

  1. Причини появи релігії.
  2. Поява мистецтва.

Розповідь вчителя.

Природних причин явищ природи люди не знали. Чому сняться сни? Що таке смерть? Чому йде дощ? Люди намагалися знайти відповідь на сої питання. Уві сні він бачив людей, які давно померли. І думав, що в тілі живедуша . Людина вважав, що світом керують вищі одухотворені сили -духи.

У них віра в те, що між твариною і його зображенням, існує якась надприродна зв'язок. Якщо в глибині печери намалювати тварин, думали люди, то живі звірі будуть зачаровані і не підуть з цієї місцевості. А якщо зображення вразити списом, то це допоможе домогтися успіху на полюванні. Первісна людина уявляв собі богів вигляді людей або тварин. З каменю або дерева він створював зображення бога -ідола , Думаючи, що бог вселяється в нього. Людина вірив, що боги можуть надати допомогу. Потрібно тільки, щоб бог почув прохання, і зробити так могли тільки шамани і чаклуни.

Вірування первісних людей в те, що у людини є душа, в життя після смерті називаютьсярелігійними.

Запишемо термін: релігія - це віра в надприродне і поклоніння йому.

Физкультминутка. Учитель називає твердження, якщо воно вірне діти встають, чи не вірне діти сидять на місці.

  1. Материк, де імовірно жили найдавніші люди - Африка.
  2. Знаряддя праці, за допомогою якого первісні люди ловили рибу - рубило.
  3. Хронологія - це наука, що вивчає життя по речовим джерелам.
  4. Ремесло головне заняття найдавніших людей.
  5. Колектив найдавніших людей називається - людське стадо.

Робота з документом.

Давайте ми теж «побуваємо» в Альтамірі. (Перегляд відеоролика).

  1. Закріплення вивченого матеріалу.
  1. Лерга
  2. Пграну
  3. Спіьовжі
  4. Авржет
  5. Бірсоаетлвость
  6. Оідл
  7. Араальтмі
  1. Підведення підсумків уроку.

Список літератури:

  1. Загальна історія. Історія Стародавнього світу. 5 клас. Михайлівський Ф.А
  2. Універсальні поурочні розробки з історії Стародавнього світу. 5 клас. Арасланова О.В., Соловйов К.А.
  3. Історія Стародавнього світу. 5 клас. Робочий зошит. У 2 ч. Годер Г.І.

Інтернет ресурси:

  1. http://miro101.ru/index.php/10-klass/61-naskalnaya-zhivopis 01.11.2014
  2. http://www.youtube.com/watch?v\u003dWncWu61Htm8 01.11.2014

Додаток 1

Роздатковий матеріал.

  1. Знайдіть помилки в тексті.

Один учень задрімав на уроці. Наснилася йому Африка більше двох мільйонів років тому .. Ось рухається група схожих на мавп людей. Всі поспішають піти від негоди - небо почорніло від хмар. Тільки двоє веселих хлопчаків відстають від інших, захоплено про - то розмовляючи. "Досить балакати!" - кричить на них ватажок. Раптово повалив сильний сніг, все відразу змерзли, навіть одяг зі звіриних шкур не могла захистити людей від холоду. Нарешті вони сховалися в печері. Тут же дістали з-за пазух і стали жувати коріння, горіхи і навіть черствий хліб. Раптом все застигли від жаху: до печери наближався страшний хижак - величезний динозавр. Що буде далі?! Дізнатися не вдалося: дзвінок з уроку перервав сон на найцікавішому місці.

  1. Альтаміра - одна з найвідоміших палеолітичних печер Іспанії. Хоча печера і її живопис відомі всьому світу, далеко не всі знають про драматичну історію її першого дослідника, графа Марселіно Санз де Саутуоли. Про існування печери знали всі в цій окрузі, тут ховалися від негоди пастухи і влаштовували привал мисливці. Але тільки через 11 років, в 1879 р, гуляючи по околицях садиби і увійшовши в печеру, дев'ятирічна дочка М. де Саутуоли Марія звернула увагу свого батька на важко помітні в темряві печери дивні зображення на стелі одного з її "залів". "Дивись, тато, бики", - сказала дівчинка. З цього дня почалися тривалі пригоди Марселіно де Саутуоли. Незабаром були опубліковані перші повідомлення про цю унікальну пам'ятку, що викликали загальний інтерес. Саутуолу звинуватили в навмисній фальсифікації, в тому, що ці розписи були зроблені одним з його друзів - художником, який гостював у його замку. Можна собі уявити, яку моральну травму завдали "хранителі наукової істини" іспанському гранду, з його загостреним почуттям гідності і честі. Тільки майже через 15 років після смерті М. Де Саутуоли, змушені були публічно визнати свою неправоту і погодитися з тим, що живопис Альтаміри відноситься до епохи палеоліту.
  1. Розкажіть про відкриття печерного живопису?
  2. Порахуйте, скільки років тому вона була відкрита?
  3. Гра "Плутанина" (робота в парах працюють за партами). Завдання учнів розшифрувати історичні поняття і дати їм визначення.
  1. Лерга
  2. Пграну
  3. Спіьовжі
  4. Авржет
  5. Бірсоаетлвость
  6. Оідл
  7. Араальтмі

Духовна культура, формуючись протягом століть і тисячоліть, орієнтувалася на виконання, по крайней мере, двох соціальних функцій - виявлення об'єктивних законів буття і збереження цілісності соціуму. Інакше кажучи, мова йде про пізнавальної функції, яку реалізує в системі духовної культури наука (почасти й мистецтво), і функції загальнологічних, регулятивної, яку виконують політична, правова і моральна культура, релігія, мистецтво. Ці елементи духовної культури здійснюють «теоретичне» і «практично-духовне» освоєння дійсності. Яке місце в цьому освоєнні займає релігія? Обмежимося розглядом взаємодії релігії з мистецтвом, мораллю і наукою.

Релігія - дуже багатогранне, розгалужене, складне суспільне явище, представлене різними типами і формами, найпоширенішими з яких є світові релігії, що включають численні напрямки, школи і організації.

В історії культури особливе значення мало виникнення трьох світових релігій: буддизму, християнства та ісламу. Ці релігії внесли суттєві зміни в культуру, вступивши в складну взаємодію з різними її елементами і сторонами.

Термін «релігія» латинського походження і означає «благочестя, святиня». Релігія - це особливе світовідчуття, відповідна поведінка і специфічні дії, засновані на вірі в надприродне, щось вище і священне. Вона постає такою формою відображення дійсності, в якій переважає психологічний, ірраціональний елемент - різні стани душі, настрою, мрії, екстаз. Однак основою релігії є віра в бога, безсмертя душі, потойбічний світ, т. Е. Міфи і догми.

Релігія і мистецтво

У взаємодії з мистецтвом релігія звертається до духовного життя людини і по-своєму інтерпретує сенс і мету людського буття. Мистецтво і релігія відображають світ у формі художніх образів, осягають істину інтуїтивно, шляхом осяяння. Вони немислимі без емоційного ставлення людини до світу, без його розвиненою образної фантазії. Але у мистецтва існують більш широкі можливості образного відображення світу, що виходять за межі релігійної свідомості.

Історично взаємодія мистецтва і релігії здійснювалося наступним чином. Для первісної культури була характерна нерозчленованість суспільної свідомості, тому в давнину релігія, яка представляла собою складне переплетення тотемізму, анімізму, фетишизму і магії, була злита з первісним мистецтвом і мораллю, всі разом вони з'явилися художнім відображенням природи, що оточує людину, його трудової діяльності (полювання , землеробства, збирання). Спочатку, очевидно, з'явився танець, представляв собою магічні рухи тіла, що мають на меті задобрити або настрашити духів. Потім народилася музика і мімічне мистецтво. З естетичної імітації процесів і результатів праці поступово розвинулося образотворче мистецтво, спрямоване на примирення духів.

Величезний вплив релігія справила на античну культуру, одним з елементів якої стала давньогрецька міфологія. З міфів ми дізнаємося про історичні події того часу, про життя суспільства і його проблеми. Так, гомерівський епос вважається важливим першоджерелом у вивченні найдавнішого періоду грецького суспільства, про який немає інших свідчень.

Давньогрецькі міфи послужили грунтом для виникнення античного театру. Прообразом театральних вистав були святкування на честь дуже популярного і улюбленого в Греції бога Діоніса. Під час святкувань виступали хори одягнених в шкіряний одяг співаків, які виконували особливі гімни - дифірамби (від грец. Dithyrambos - пісня козлів). З них і виникла пізніше грецька трагедія. З сільських святкувань з жартівливими піснями і танцями народилася трагічна комедія. Давньогрецька міфологія дуже вплинула на культуру багатьох сучасних європейських народів. До неї зверталися Леонардо да Вінчі, Тіціан, Рубенс, Шекспір, Моцарт, Глюк та багато інших композиторів, письменники і художники.

Біблійні міфи, в тому числі головний міф про боголюдина Ісусі Христі, були найбільш привабливими в мистецтві. Живопис століттями жила трактуваннями різдва і хрещення Христа, таємної вечері, розп'яття, воскресіння і вознесіння Ісуса. На полотнах Леонардо да Вінчі, Крамського, Ге, Іванова Христос представлений як вищий ідеал Людини, як ідеал чистоти, любові і всепрощення. Така ж моральна домінанта переважає в християнській іконопису, фресках, храмовому мистецтві.

Храм - це не тільки місце богослужіння, це - фортеця, символ сили і незалежності держави (міста), історичний пам'ятник. Так, найдавніша церква в Ленінградській області-церква св. Георгія в Старій Ладозі - була Побудована на честь перемоги над шведами, обложили Ладогу в 1164, і присвячена святому Георгію, покровителю ратних справ. головний храм Пскова - Троїцький собор - був символічним вираженням столичних функцій Пскова як незалежної вічовоїреспубліки. Пам'ятник затвердження Київської держави, головний християнський храм Києва Софійський собор був побудований Ярославом Мудрим в XI ст. на місці, де була здобута перемога над печенігами. У розкішній обстановці, серед дорогоцінного оздоблення і художніх творів світового значення тут відбувалися урочисті церемонії посвячення в великі князі і в вищі ієрархічні чини, прийоми послів. Тут знаходилася кафедра київських митрополитів. У Софійському соборі була створена перша на Русі бібліотека, велося літописання.

Таким чином, храми, будучи культовими спорудами, мали велике культурне значення: в них втілилася історія країни, традиції і художні смаки народу.

Для кожного храму давньоруські майстри знаходили своє єдине архітектурне рішення. Вміючи точно вибрати краще місце в ландшафті, вони домагалися його гармонійного поєднання з навколишньою природою, що посилювало виразність храмових споруд. Прикладом може служити саме поетичне творіння давньоруського зодчества - церква Покрови в закруті річки Нерлі на Володимиро-Суздальській землі.

Релігія, будучи багатим, багатовіковим пластом світової культури, справила величезний вплив на літературу. Вона залишила світу Веди, Біблію і Коран.

Веди - це великий фонд ідей, найцінніше джерело староіндійської філософії і різних знань. Тут мова йде про творіння світу, вводяться багато понять (космологія, теологія, гносеологія, світова душа і ін.), Визначаються практичні шляхи подолання зла і страждання, набуття духовної свободи. Ставлення до Вед визначило авторитет, і різноманітність давньоіндійських філософських шкіл (веданти, сакхі, йоги та ін.). На грунті Вед виникла і вся найдавніша індійська культура, яка подарувала світу Махабхарату і Бхагавадгіту - одну з найбільш популярних частин Махабхарати, де мова йде про моральний аспект індуїзму, про внутрішню свободу, про добро, зло і справедливості. Тут же розвивається вчення про йогу як системі практичного вдосконалення тіла, душі і духу.

Біблія є пам'яткою староєврейської літератури (Старий Заповіт) і ранньохристиянської літератури (Новий заповіт). В Старий Заповіт включені хронікально-законодавчих книги, твори народних проповідників, а також зборів текстів, що відносяться до різних поетичних і прозових лаврів - релігійна лірика, роздуми про сенс життя (книги Іова і Екклезіаста), збірник афоризмів (книга Приповістей Соломона), весільні пісні , любовна лірика (книга «Рут» і книга «Естер»). У Біблії знайшли відображення життя народів Стародавнього Середземномор'я - війни, угоди, діяльність царів і полководців, побут і звичаї того часу. Тому Біблія є одним з найбільших пам'ятників світової культури і літератури. Без знання Біблії багато культурні цінності залишаються недоступними. Більшу частину художніх полотен епохи класицизму, російську іконопис і філософію неможливо зрозуміти без знання біблійних сюжетів.

Коран включає в себе ісламське вчення про долю світу і людини, містить збори обрядових і юридичних встановлення, повчальних розповідей і притч. У Корані представлені давньоарабським звичаї, арабська поезія, фольклор. Літературні гідності Корану визнані всіма знавцями арабської мови.

Роль релігії в історії світової культури полягала не тільки в тому, що вона дарувала людству «священні» книги - джерела мудрості, доброти і творчого натхнення. Релігія справила неабиякий вплив на художню літературу різних країн і народів. Візьмемо, наприклад, християнство і російську літературу. Втративши орієнтири в суєтному світі, в хаосі відносних цінностей, російські автори здавна стали звертатися до християнської моралі і пізніше до образу Христа як ідеалу цієї моралі. У давньоруської літературі (в Житія святих) докладно описували життя святих, подвижників, праведників-князів. Христос ще не виступав в якості літературного персонажа: занадто великі були священний трепет і побожне ставлення до образу рятівника. У літературі XIX в. Христа теж не зображували, але в ній з'являються образи людей християнського духу і святості: у Ф. М. Достоєвського - князь Мишкін у романі «Ідіот», Альоша і Зосима в «Братах Карамазових»; у Л. М. Толстого - Платон Каратаєв в «Війні і світі». Як це не парадоксально, літературним персонажем Христос вперше став у радянській літературі. А. Блок в поемі «Дванадцять» попереду обійнятих ненавистю і готових на смерть людей поставив Христа, образ якого, очевидно, символізує надію людей на очищення і покаяння хоча б коли-небудь, в майбутньому. Пізніше Христос з'явиться в романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита» під ім'ям Ієшуа, у Б. Пастернака - в «Докторі Живаго», у Ч. Айтматова - в «Плаха», у А. Домбровського - в «Факультеті непотрібних речей».

Письменники звернулися до образу Христа як ідеалу моральної досконалості, рятівникові світу і людства. В образі Христа письменники побачили і те загальне, що випало на його долю і що переживає наша епоха: зрада, переслідування, неправий суд. У такій обстановці людина втомився жити і бузувірів. Знецінюючи життя, страх перед загибеллю породили в його психіці боягузтво, лицемірство, покірність, зрада.

Коли люди втрачають духовні орієнтири, поривають з вічними цінностями і починають жити тільки гостро проблемами, піклуючись про їжі, одязі, житло, тоді культура і суспільство неминуче опиняються в кризі. Так було на заході античності, так було в кінці минулого століття, так відбувається і зараз. Вихід з глухого кута - в моральному відродженні людей, яке завжди відбувалося на духовній, в тому числі релігійній основі.

This entry was posted on Monday, January 5th 2009 at 16:48 and is filed under. You can follow any responses to this entry through the feed. Both comments and pings are currently closed.

Даний матеріал дозволяє познайомити учнів з поняттями "мистецтво", "релігія"; з'ясувати причини їх появи. Використання презентації допомагає учням уявити події, про які йдеться на уроці.

Завантажити:

Попередній перегляд:

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій створіть собі аккаунт (обліковий запис) Google і увійдіть в нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Робота за поняттями

люди, що жили до винаходу письма, до появи перших держав і великих міст люди, що жили до винаходу письма, до появи перших держав і великих міст

відмітні знаки держави

те, чим людина працює

наука, що вивчає минуле і сьогодення людства

збирання готових видів їжі: корінців, плодів, ягід

пам'ятники історії, які дають інформацію про життя людей в далекому минулому

Вирішіть завдання

Стародавні люди не могли жити поодинці. Вони об'єднувалися в групи - колективи. Ці колективи називалися?

людське стадо

Близько зо тис.років тому людські стада перетворилися на постійні колективи родичів. Вони називалися ..................

родова громада

У гроті Тешик-Таш під час археологічних розкопок було знайдено 339 кам'яних знарядь і понад 10 000 уламків кісток тварин. Із загальної кількості кісток вдалося встановити приналежність 938. З них коні - 2, ведмедя -2, гірського козла - 767, леопарда - 1. Визначте головне заняття мешканців грота Тешик-Таш?

Які знахідки потрібно знайти археологу, щоб з упевненістю сказати, що тут жили найдавніші люди?

Виникнення мистецтва і релігії

Мистецтво творче відображення дійсності

Марселіно де Саутуола Саутуола працював в поодинці, приходив до печери - і день за днем \u200b\u200bкопав. (Археологи були тоді ще одинаками - першопрохідцями своєї науки). Хоча археолог ні зовсім один: він брав з собою доньку, Марію. Дівчинці корисна прогулянка в гори, а поки батько працював, їй подобалося ходити по печері і розглядати її. І ось одного разу він почув її дзвінкий вигук: «Тату, дивися, намальовані бики!» Відірвавшись від землі, тато підняв стомлені очі - і завмер від подиву, не знаючи, що й подумати. Дійсно, бики.

Релігія це віра в надприродні сили (богів, духів, душі) і поклоніння їм

Попередній перегляд:

Виникнення мистецтва і релігії

Мета уроку : Забезпечити засвоєння учнями понять «релігія», «мистецтво»; причини їх

Появи. Продовжити формування вміння міркувати, логічно мислити, елементом

Тарно аналізувати історичні джерела, факти.

Оснащення: презентація

Хід уроку :

I. Повторення

Протягом декількох уроків ми з вами вивчали життя первісної людини. Давайте згадаємо, що ми з вами дізналися.

1. Робота за поняттями(Слайд 1 - 7)

2. Рішення задач (слайд 8 - 16)

II. Вивчення нового матеріалу

Зверніть увагу, на цей слайд. Крім названих вами предметів тут ми бачимо і наскальні малюнки, які теж були відмінною рисою первісної людини.

Звернення первісних людей до нового для них виду діяльності - мистецтву - одне з найбільших подій в історії людства. Первісне мистецтво відобразило перші уявлення людини про навколишній світ, завдяки йому зберігалися і передавалися знання і навички, відбувалося спілкування людей один з одним. У духовній культурі первісного світу мистецтво стало грати таку ж універсальну роль, як загострений камінь виконував у трудовій діяльності.

Первісна доба - найтриваліша в історії людства. Її відлік починається з часу появи людини приблизно 2,5 млн. Років тому і доводиться до третього-першого тисячоліть до нової ери.

Первісне мистецтво, мистецтво епохи первіснообщинного ладу, виникло близько 30-го тисячоліття до н. е.(Слайд 18)

мистецтво - творче відображення дійсності.

Безпосередньою причиною виникнення мистецтва були реальні потреби повсякденного життя. Наприклад, мистецтво танцю виросло з мисливських і військових вправ, зі своєрідних інсценувань, образно передавали трудові заняття первісної общини, життя тварин. Первісне мистецтво відобразило перші уявлення людини про навколишній світ, завдяки йому зберігалися і передавалися знання і навички, відбувалося спілкування людей один з одним.

У 1878 р в Іспанії археолог Саутола(Слайд 19) і його дочка вирушили до печери Альтаміра.Когда Саут ла запалив смолоскип, вони побачили картини намальовані на стінах і склепінні печери. Всього нарахували 23 зображення - ціле стадо! Вони були виконані твердою рукою стародавнього художника, який талановито використовував природні опуклості зводу печери. Він оживив ці опуклості різцем і обвів фарбою - вийшли не просто малюнки, а кольорові барельєфи. Масивні туші бізонів з характерними горбатими загривку раскрашивались червоною фарбою. (Слайд 20)

Пізніше були відкриті і інші печери з малюнками стародавніх художників.

Давайте з вами подивимося, що ж зображували первісні художники.(Слайд 21 -22)

Серед зображень легко впізнаються бізони та олені, ведмеді і носороги. Всі малюнки були зроблені з дивовижною майстерністю - хоча не обійшлося і без курйозів - зустрічалися зображення тварин з великою кількістю ніг-так художники намагалися передати рух

Багато малюнків містять загадки - незрозумілі знаки і предмети, люди з пташиними головами, або в одіянні схожому на скафандр. Але найголовніше-ми не можемо зрозуміти, чому сцени зображують полювання були намальовані в важкодоступних, темних печерах. Є версія, що малюнки носили магічний характер - якщо зобразити звіра в печері - він обов'язково потрапить в пастку. А якщо зображення вразити списом, то це допоможе домогтися успіху на полюванні. Можливо, що перед малюнками розігрувалися ритуальні обряди - мисливці як би відпрацьовували хід майбутньої полювання.

Чому стародавні люди так поступали?

Стародавні люди багато вміли, але вони не знали справжніх причин природних явищ. Для того, щоб не боятися людина повинна була не тільки навчитися багатьом корисним речам, а й навчитися пояснювати все, що відбувається навколо нього і з ним.

Так у них виникла віра в те, що між твариною і його зображенням, яке створює художник, існує якась - то надприродна зв'язок. У всього в природі був свій дух. Духи по відношенню до людей могли бути і добрими і злими. Щоб умилостивити духів природи, люди приносили їм жертви і здійснювали в їх честь спеціальні обряди.

Так у первісних людей виникає релігія.(Слайд 23)

релігія - це віра в надприродні сили (богів, духів, душі) і поклоніння їм.

Стародавні люди вважали, що у кожної людини є душа. Душа - це безтілесне початок, що робить людину живою і мислячою істотою. Коли людина спить, він нічого не помічає і не чує. Значить душа покинула його тіло. Будити людини різко не можна: душа не встигне повернутися.

Люди вважали, що, коли душа покидає тіло, фізично людина вмирає, але душа його продовжує жити.

Люди вірили, що душі предків переселяються в далеку «країну мертвих».

Релігійні вірування виникли:

  1. від безсилля людини перед могутністю природи;
  2. від неможливості пояснити багато її явища.
  3. Вони зародилися з появою людини розумної, здатного не тільки дбати про своїх безпосередніх потреби, а й міркувати про себе, про своє минуле і майбутнє
  4. Релігійні вірування виявлялися в скоєнні спеціальних обрядів, пов'язаних з важливими подіями в житті.

Первісні люди створили своє мистецтво, яке було пов'язане з їхніми релігійними віруваннями.

Домашнє завдання: § 3, питання


1.Обеспечіть засвоєння учнями понять «релігія», «мистецтво», причини їх появи

2.продолжіть формування умінь міркувати, логічно мислити, елементарно аналізувати історичні факти;

3.воспітивать почуття прекрасного.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

устаткування: підручник, презентація «Виникнення мистецтва і релігійних вірувань», робочий зошит з історії Стародавнього світу випуск 1.

Хід уроку

I. Організаційний момент

2. Повторення пройденого матеріалу.

На протязі декількох уроків ми з вами вивчали життя первісної людини. Давайте

згадаємо, що ми з вами дізналися. Зараз, щоб налаштуватися на подальший урок, ми

трохи пограємо.

1.Ігра-розминка. Я буду задавати вам питання і ми подивимося хто більш грамотно і повно

буде давати відповіді.

слайд 2

1.Тестірованіе

2.Подготовьте розгорнуту відповідь на питання «Що допомогло первісним людям вижити в нових природних умовах? ». Для цього згадайте:

    Які природні зміни відбулися на землі приблизно 100 000 років тому?

    Як змінився тваринний світ?

    Які нові знаряддя праці і зброю винайшла людина?

    Що називається родової громадою?

Зробіть висновок.

Приблизний відповідь учня: Приблизно 100 тис. Дит тому, на землі стався сильний

похолодання. З півночі на територію Європи і Азії насувався льодовик. У цих нових

природних умовах людина вижила тому, що навчився користуватися вогнем, рити

землянки, освоїв печери, почав шити одяг. Тваринний світ змінився теж. з'явилися

більш дрібні тварини, полювати на яких було складніше. Тому людина придумала

лук і стріли. А так же люди стали родовими громадами, тобто колективами родичів,

мають все спільне.

3. Рішення творчих завдань з класом

Слайд 3 Алгоритм розв'язання творчих завдань .

Завдання № 1

У гроті Тешик-Таш під час археологічних розкопок було знайдено 339 кам'яних знарядь

і понад 10 000 уламків кісток тварин. Із загальної кількості кісток вдалося

встановити приналежність 938. З них коні - 2, ведмедя -2, гірського козла - 767,

леопарда - 1.

Визначте головне заняття мешканців грота Тешик-Таш?

Відповідь: Полювання.

Можна завдання сформулювати і так: «Які висновки можна зробити на основі цих

археологічних даних? »

Відповідь: Люди займалися полюванням, ловили більше гірських козлів, менше ~ коней,

ведмедів і леопардів.

завдання №

А.Опішіте за малюнками найдавніші знаряддя праці.

Б.Какіе археологічні знахідки вказують на місця проживання обезьянолюдей, а які - на

стоянки людей кам'яного віку?

Відповідь: Перша ознака стоянки стародавньої людини - сліди багаття, уламки добре

оброблених кам'яних знарядь (у обезьянолюдей-розколота галька).

III. Перехід до вивчення нової теми

Слайд6

А тепер нас чекає знайомство з новим матеріалом,сьогодні на уроці ми потрапимо в

цікавий захоплюючий світ - світ стародавнього людини.

слайд 7

Проникне в таємничі, важкодоступні печери, де древні люди ховалися від стихійних лих, жили і зберігали свої сокровенні таємниці. Мета нашого уроку: з'ясувати які види мистецтва з'явилися в первісному суспільстві, як зароджувалися релігійні вірування, в чому це виражалося?

слайд 8

План уроку:

1.Прічіни появи релігії

2.Появление мистецтва

слайд 9

Стародавні люди багато вміли, але вони не знали справжніх причин природних явищ. Вони боялися грому, блискавки, ураганів, повеней, пожеж, вважали живими сонце, місяць, зірки, дерева, річки, каміння. У всього в природі був свій дух. Духи по відношенню до людей могли бути і добрими і злими. Щоб умилостивити духів природи, люди приносили їм жертви і здійснювали в їх честь спеціальні обряди.

Вони вірили в загробне життя. Стародавні люди вважали, що у кожної людини є душа. Душа - це безтілесне початок, що робить людину живою і мислячою істотою.

Коли людина спить, він нічого не помічає і не чує. Значить душа покинула його тіло. Будити людини різко не можна: душа не встигне повернутися.

Люди вважали, що, коли душа покидає тіло, фізично людина вмирає, але душа його продовжує жити.

Люди вірили, що душі предків переселяються в далеку «країну мертвих».

слайд 10

У печерах, в спеціальних спорудах археологи знаходять поховання древніх людей.

2. Робота з додатковою літературою.

Цитується невеликий текст.

«... Одну могилу вирішили розчистити. Перше поховання і досить багате. воно виявилося

жіночим. У головах стояла берестяна коробочка з прикрасами - скроневими

підвісками, намистами. Такі коробочки з дарами археологи називають жертовними

комплексами. Найчастіше це невеликі берестяні туескі, щільно закриті кришкою.

Іноді в могилі знаходилося два і навіть три жертовних комплексу. При цьому число речей

перевищувало двадцяти примірників. Чоловічі могили були значно біднішими. У них

знайдені залізні ножі, наконечники стріл і копій, сагайдак гачки, мечі, частини

кінської упряжки, вудила, кам'яні жорна тощо ... »

Голдіна Р. Д. «Силуети розтанули часів.» - Іжевськ, 1996. С. 131,134.

3. Бесіда з питань до тексту.

- Для чого археологи розкопують могили людей? (Щоб отримати речові

пам'ятники, а значить інформаіію.)

- Як вони визначають жіноче або чоловіче поховання? (За знахідками.)

- Для чого люди клали в могили різні речі? (Вважали, що все це стане в нагоді їм в

країні мертвих, вірили в загробне життя.)

Душі предків могли, на думку стародавніх людей, втручатися в справи живих, допомагати їм

або шкодити. Чаклунство, магія, віра в дусі, в існування душі свідчать про

появі у древніх людей релігійних вірувань. У міру розвитку первісних людей

ускладнювалися і їх релігійні уявлення. Люди вірили в те, що природою і життям

керують особливі вищі істот аболее могутні і досконалі. їх

представляли або у вигляді тварин, або в образах, подібних людині. Так у первісних

людей зародилася віра в богів, релігія

слайд 11

Вчені помітили, що первісні люди часто зображували смертельно поранених

звірів. Як ви думаєте, чому?

Мисливці боялися, що в лісах стане менше звірів, а в озерах і річках зникне риба.

Вони вважали, що намалювавши в печері тварин, вони виявляться зачарованим і не

підуть з місцевості. А зображення пораненого тварини приведе до вдале полювання.

Мисливці перед полюванням здійснювали чаклунський обряд, вражаючи списами намальоване

на піску тварина.Дізнатися це вченим допомогли спостереженні за племенами в Австралії,

зроблені в наші дні

Слайд12

Як людина зачаровують звіра? Хто такі перевертні? Самостійна робота з підручником

стор.15 & 3 п. 3

Спроби впливати на майбутнє і на природні явища з допомогою обрядів або

чаклунських засобів привели до появи магії. Чаклуни і маги користувалися великим

повагою у первісних людей. Нерідко вони очолювали громаду. магія близька

помахом чарівної палички. У ній використовуються заклинання, магічні дії, чари. магія допомагає

творити дива - так вважали древні люди.

Це були перші релігійні вірування

Отже, можна зробити висновок, що в давнину складаються первісні релігійні

ерованія. Що ж це за вірування? Прочитаємо визначення в підручнику на стор.18: «Вірування

в чаклунство, в перевертнів, в душу, в життя після смерті називаються релігійними.

4. Робота над новим поняттям.

Слайд13.

релігія - це віра в надприродне (богів, духів, душі, ідолів) і поклоніння їм.

Термін на слайді, учні записують в зошити

Який ми зробимо висновок, чому виниклирелігійні вірування?

1.От безсилля людини перед могутністю природи; від неможливості пояснити багато її явища.

2. Вони зародилися з появою людини розумної, здатного не тільки дбати про своїх безпосередніх потреби, а й міркувати про себе, про своє минуле і майбутнє.

3.Релігіозние вірування виявлялися в скоєнні спеціальних обрядів, пов'язаних з важливими подіями в житті.

2.Появление мистецтва

Діти люблять малювати. Стародавні люди за своїм ставленням до світу були безпосередні

і схожі на дітей.

Дивовижні послання прийшли до нас з минулого, віддаленого від нас на 35-30 тисяч років.

Стародавні люди залишили на стінах печер зображення своїх долонь. Одного разу чоловік

доклав руку до стіни, а потім обвів її кольоровий землею. Вийшло зображення руки.

Згадайте, як ви, посилаючи лист бабусі чи дідуся, коли були зовсім маленькі і

не вміли писати, обводили олівцем долоньку. Можливо, найдавніші зображення рук

на стінах відомої печери Альтаміра в північній Іспанії відбили бажання стародавнього

людини залишити назавжди відбиток власного життя.

Слайд14

Це було перше прояв творчих здібностей людини. так зароджувалося

мистецтво.

слайд 15

Давайте подивимося відеофрагмент про стародавнього живопису.

слайд 16
Що являють собою древні малюнки?Опишіть зображення, подобається вам воно і, якщо так, то чим? Узагальнюються відповіді ( «олень їсть або п'є, у нього гарна голова і роги»)

Слайд17

У чому полягала майстерність перших художників? Найдавнішим художникам вдавалося передати не тільки вигляд а й характер тих звірів на яких вони полювали - бізонів, ведмедів, носорогів. Оленів вони зображували чуйними і настороженими. Коней швидкими і стрімкими. Мамонтов масивними і важкими.

У 1959 році в калових печері на Уралі виявили чудові пам'ятники древнього

мистецтва. На стінах печери червоною фарбою були намальовані мамонти, носороги і коні. Фігури тварин зображені з великою переконливістю. Вони нагадують зображення в древніх печерах Європи, що свідчить про єдність мистецтва первісних людей.

Слайд18

Поступово розширювалися і більш конкретними ставали наші уявлення про

древніх людей. Малюнки стали першим способом передачі від людини до людини

інформації - його «листом». Про це говорітзапісь стародавніх індійців про умови

обміну 30 убитих бобрів на видру і вівцю.

5. Робота над новим поняттям.

Живопис - це створення образів на площині за допомогою фарб.

Наскальний символіка.

Першими малюнками сталипіктограми - символічні знаки. Найпершим символом і малюнком людини був відбиток руки або ноги людини - що, напевно, можна порівняти із сучасною написом «Тут був Я!». Особливою популярністю користувалися знаки із зображенням сонця і місяця, так звані солярні знаки, які малювалися у формі круга з розбіжними променями. Адже вже у давнину людина задавався питанням, що дає тепло, чому день змінює ніч. Чому на зміну одного светіла- сонця приходить інше-місяць. Особливо багато таких знаків було виявлено в країнах Західної Європи.

петрогліфи (Пісаніци або наскальниеізображенія) - висічені зображення на кам'яній основі (від грец. Πέτρος - камінь і γλυφή - різьблення

Давнім людям належить заслуга у створенні живопису, яка стала надбанням світової духовної культури.

слайд 22

народження скульптуриНайдавніші люди були першими скульпторами: в камені

і глині \u200b\u200bвідтворювали добре знайомий їм світ.

Якщо це були тварини, то неодмінно сильні і могутні, іноді пронизаний стрілами, часто поранені або вмираючі. Жіночі фігурки були особливо своєрідними, оскільки вважалося, що жінка є продолжітельніцей роду. Тому її зображували вагітної: з великими грудьми, товстим животом, з короткими пухкими ногами. Тільки така жінка могла вижити в ті жорстокі часи і дати світові ще одного мисливця або рибалки. Скульптурки чоловіків виглядали худими і рухливими. Вони повинні були прогодувати рід.
Також серед скульптурних робіт були знайдені фігурки людей іммтірующіе ритуальні танці та обряди.
)

слайд 23

висновок

Старовинні люди - людина розумна, створив живопису скульптуру ще до появи землеробства
і скотарства, раніше, ніж винайшов писемність, побудував міста. Такою була його потреба в творчості

А тепер ми проведемо фізкультхвилинки.

Прийшла пора попрацювати з творчими завданнями робочого зошита

Ті, що навчаються виконують завданняробочого зошита (випуск 1) Завдання 9, с. 11.

Підіб'ємо підсумок уроку.

Дайте відповідь на питання:

Яким словом можна замінити такі вирази;

Віра в богів і духів -_______________ (релігія).

Зображення шанованих богів і духів -_____________ (живопис).

Подарунки богам і духам -____________________ (жертвоприношення).

Поразка списами намальоване тварина - ________________ (чаклунський обряд).

Істоти, що були фантазією прадавніх людей - ____________ (перевертні).

1.Кто першим виявив і оголосив світу про наскельні малюнки первісної людини? Хто це був і де?

про життя первісної людини вони могли там отримати?

3. Які форми релігійних вірувань були у людей кам'яного віку?

4.Какие види первісного мистецтва ви знаєте?

5. Які фарби використовували первісні художники?

6. Що найчастіше зображали первісні художники?

Завдання на самопідготовку

2.Підготувати розгорнуту відповідь на питання «Чому з'явилася релігія і мистецтво?». Вміти пояснювати ці поняття.

3.творческое завдання: намалювати сцени полювання, рибної ловлі, релігійних танців або обрядів первісних людей, зробити макет житла первісної людини з елементами пейзажу.

Використана література:

1.ВігасінА.А., ГодерГ.І., Свенцицкая І.С. Історія стародавнього світу. Підручник для 5 класу загальноосвітніх установ. М., 2007.

2.Всемірная історія: в 24 т. Т.1 кам'яний вік / А.Н.Бадак, І.Е.Войніч і др.-Мн.: Література, 1998.

3.ГодерГ.І. робочий зошит з історії стародавнього міра.5 клас. Посібник для учнів загальноосвітніх установ в 2-х випусках. Випуск1М, 2007

4.О. А. Северина Історія стародавнього світу 5 клас (в двох частинах). Поурочні плани за підручником «Історія Стародавнього СВІТУ, 5 клас»Видавництво «Учитель - АСТ» Волгоград 2002рік

5.Електронная бібліотека "Просвіта". Історія Стародавнього СВІТУ. 5 клас Формат: PC CD_ROM 6. навчальне електронне видання «Загальна історія» - історія Стародавнього світу PC CD_ROM

7. Поставляється в рамках федеральної цільової програми «Розвиток єдиного освітнього інформаційного середовища (2001 - 2005 роки)» ВЕЛИКА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ КИРИЛА І МЕФОДІЯ «Кирило і Мефодій », 2002.

8.Інтерактівная книга російською мовою. Поставляється в рамках федеральної цільової програми «Розвиток єдиного освітнього інформаційного середовища (2001 - 2005 роки)» МІФИ Стародавнього СВІТУ. ЕНЦИКЛОПЕДІЯ російською мовою

9. . МИСТЕЦТВО СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ

10 ЕНЦИКЛОПЕДІЯ МАТЕРІАЛЬНОЇ КУЛЬТУРИ. ОРНАМЕНТ ДіректМедіаПаблішінг. Москва TheYorckProjectGmbH. Berlin

слайд 2

Іскуcство (від церк.-слав. Іскусьство (лат. Eхperimentum - досвід, проба); ст.-слав. Іскоус' - досвід, рідше катування, тортури) - образне осмислення дійсності; процес або підсумок вирази внутрішнього або зовнішнього світу творця в (художньому) образі; творчість, спрямоване таким чином, що воно відображає цікавить не тільки самого автора, а й інших людей Релігія - особлива форма усвідомлення світу, обумовлена \u200b\u200bвірою в надприродне, що включає в себе звід моральних норм і типів поведінки, обрядів, культових дій і об'єднання людей

слайд 3

АНТРОПОЛОГИЯ

АНТРОПОЛОГИЯ (від грец. Antropos - людина, і logos - розум, знання) - наука про походження і еволюцію людини.

слайд 4

людина прямоходяча

(Лат. Homo erectus) -як безпосереднього попередника сучасних людей. активно виготовляли кам'яні знаряддя (ашёльская культура), використовували шкури в якості одягу, жили в печерах, користувалися вогнем; близько 1,9 мільйона років тому почали готувати їжу на вогні

слайд 5

Неандертальці

Homo sapiens neanderthalensis; - викопний вид людини, що мешкав 140-24 тисячі років тому.

слайд 6

Зародження релігійних вірувань

Культ ведмедя (Швейцарія) Поховання юнаки-неандертальця в Ле-Мустье

слайд 7

кроманьйонці

(Фр. Homme de Cro-Magnon - кроманьонскійлюдина) - ранні представники сучасної людини в Європі і частково за її межами, які жили 40-12 тисяч років тому (період верхнього палеоліту).

слайд 8

Форми релігійної діяльності первісних людей

Анімізм Магія Фетишизм Тотемізм

слайд 9

анімізм

(Від лат. Anima, animus - «душа» і «дух» відповідно) - віра в існування душі і духів, віра в натхненність всієї природи.

слайд 10

магія

Магія (лат. Magia, від греч.μαγεία; чарівництво) - обряди, пов'язані з вірою в надприродні можливості людини (чаклуна) впливати на людей і явища природи

слайд 11

фетишизм

(Франц. Fetiche, від португ. Feitico - чаклунство, амулет) надання неживих предметів (фетишів) особливого значення, наділення їх магічною силою і поклоніння їм.

слайд 12

тотемізм

віра в існування особливого роду містичної зв'язку між якою-небудь групою людей (рід, плем'я) і певним видом тварин або рослин (рідше - явищами природи і неживими предметами)

слайд 13

Пізній палеоліт - час зародження мистецтва.

"Мальовничі зображення були завжди пов'язані з культом, не тільки в льодовикову епоху, а й пізніше, в мезолитическую, в епоху неоліту, бронзи, і, нарешті, на протязі всіх середніх століть, аж до теперішнього часу". Мистецтво, так само як і релігія, є "шлях людини до розкриття вічної таємниці божества", є один із способів наблизитися до Бога. дослідник первісного мистецтва Герберт Кюн)