Виразні засоби синтаксису. Риторичні запитання, звернення та вигуки

ПІБ вчителя, освітній заклад, населений пункт: , Вчитель російської мови та літератури МОАУ «ЗОШ №10», м Бузулук
предмет: російська мова
Назва навчально-методичного комплексу або інших посібників видавництва «ДРОФА», використаних при підготовці конспекту: Російська мова: Учеб. для 5 кл. загальноосвіт. установ / За ред. ,. - 15-е изд., Стереотип. - М .: Дрофа, 2008.
Клас: 5
Тема: оклику пропозиції.
Тип уроку
вивчення нового матеріалу
цілі:навчальні

повторити мають відомості про пропозиції щодо мети висловлювання і про роль логічного наголосу;

формують:

виховувати допитливість, прагнення збагачувати свої знання (на основі художнього тексту);

общепредметних:

завдання

Дати знання про види пропозиції по інтонації;

використані джерела

1. Львів планування з російської мови для V класу на основі навчального комплексу під ред. і // РЯШ. - 2004. - №2. - С. 119-122.

2. Мельников диктантів по пунктуації. - М .: Просвещение, 1987.

3. Панов і структура уроків російської мови: Посібник для вчителя. - М .: Просвещение, 1986. - 208с.

4. Пастухова дивовижний дивовижний знак. // РЯШ, - 1987. - №1. - С.41-44.

обладнання уроку: Таблиця, картка, комп'ютер, проектор.

Хід уроку:

1. Організаційний момент (0,5 хв.).

Привітання, перевірка готовності, відмітка відсутніх.

Сьогодні ми з вами повторимо все вивчене нами про пропозиції щодо мети висловлювання і дізнаємося, як характеризується пропозицію по інтонації.

2. Перевірка домашнього завдання (7,5 хв.)

Фронтальне опитування (2 хв.).

(Учень викликається до дошки для роботи по картці).

Над якою темою працювали на минулих уроках? Види речень за метою висловлювання.

На які види поділяються речення за метою висловлювання? Розповідні, питальні, спонукальні.

Розкрийте, що означає пропозицію оповідальний? Ця пропозиція, що містить розповідь про що-небудь, повідомлення, інформацію для співрозмовника. Наприклад: Ми йдемо в ліс. У лісі холодно і сиро.

Які пропозиції називаються питальними? Це пропозиції, в яких укладено питання. Наприклад: Де знаходиться Африка? Куди попрямували учні?

Які пропозиції називаються спонукальними? Це пропозиції, що містять спонукання. Наприклад: Вийди з класу! Прибери сміття.

Робота по таблиці (1, 5 хв.).

Розкажіть по таблиці, які знаки можуть ставиться в кінці речень.

Отже, в кінці кожного з речень за метою висловлювання може ставиться знак оклику. А що ще грає важливу роль в інтонації? Вірно, логічний наголос.

Взаимопроверка домашнього вправи (2, 5 хв.).

Що потрібно було зробити вдома? Підібрати по три приклади на кожен вид пропозиції з підручника літератури, заповнити таблицю - виконати упр. 411. Поміняйтеся зошитами. Якщо не згодні, поставте олівцем галочку на полях. На кожному ряду є консультант, до нього можна звертатися за допомогою. Працюйте. Поверніть зошити. Встаньте, у кого немає зауважень. Молодці. Іншим бути уважніше.

Перевіряємо роботу по картці.

Робота по картці (2 хв.).

Запишіть, розкрийте дужки, вставте пропущені знаки в кінці речень, вкажіть вид речень за метою висловлювання, позначте орфограми.

1. Пр. роду милими квітами т. ність берег прибрала (П.). 2. Знайдеться ль сміливий на подвиг небез (?) Ний (Жук.). 3. Нехай с. льоні вдарить буря (М. Г.). 4. Чому в. коло малинівки співають Чому квіти ч. ремухі цвітуть Чому грає зі (?) нце наді мною Бо я йду додому (Ошанін). 5. Яке дивне, оч. ровательное ранок Яка краса (Пауст.).

1. Природа милими квітами тінистий берег прибрала. (Повість.) 2. Знайдеться ль сміливий на подвиг небезпечний? (Питання.) 3. Нехай сильніше вдарить буря! (Спонукати.) 4. Чому навколо малинівки співають? Чому квіти черемхи цвітуть? Чому грає сонце наді мною? (Питання.) Тому що я йду додому. (Питання.) 5. Яке дивне, чарівне ранок! Яка краса! (Повість.)

Чи є зауваження? Які орфограми повторили? Невимовні приголосні, непроверяемие і перевіряються голосні в корені.

Таким чином, ми повторили не тільки відомості про пропозиції щодо мети висловлювання, а й орфограми.

3. Психологічна підготовка до сприйняття нового матеріалу (1 хв.).

(На дошці записані і закриті записи, по ходу читання вчитель їх відкриває: Про "Генрі О! Генрі!).

Давайте прослухаємо історію-жарт, яка трапилася насправді:

Одного разу американський новелістВільям Сідні Портер, що пише підпсевдонімом, отримав від свого издателя записку: «Як точніше позначитиВаше ім'я на обкладинці нової книги -«О" Генрі »або« О. Генрі »? Який з варіантів приверне покупців?»

Гумористичних справ майстер, запас дотепних вигадок якого був воістину невичерпний, не розгубився і відповів: «Напишіть:« О! Генрі! »

Який же з варіантів приверне покупців? Чому? Вірно, третій, тому що підкреслюється важливість висловлювання. Отже, мова вести будемо сьогодні про окличних реченнях.

4. Пояснення нового матеріалу (7 хв.)

Спостереження матеріалу через проектор (2, 5 хв.).

Перед вами пропозиції. Якщо знаки оклику прибрати - що зміниться? (Читають два підготовлених учня).

Я тобі покажу!! Я тобі покажу.

Ні! Вона не здасться! Ні. Вона не здасться.

Вона буде боротися !! Вона буде боротися.

Ніхто не сміє думати, що ніхто не сміє думати, що

він - він! - боїться. він - він - боїться.

Я! буду! вчитися! Я буду вчитися.

Він завжди (!!) говорить правду. Він завжди говорить правду.

Отже, що ж змінюється, якщо прибрати знак оклику? Вірно, інтонація, не передаються почуття мовця. Тобто ми робимо висновок, що пропозиції діляться по інтонації на оклику і невоскліцательное.

Робота за підручником (2, 5 хв.).

Крім повідомлення, питання або спонукання, пропозиція може виражати і сильні почуття (емоції) говорить, і його ставлення до повідомлення: радість, схвильованість, засмучення і ін. Такі пропозиції за інтонацією називаючиютьсяоклику.

В кінці оклику пропозиції ставиться знакзнак: Я знайшов книгу! Він їде!Відкрий кватирку!

Оклику, можуть бути і розповідні, і питальні, і спонукальні пропозиції. Вони вимовляються з підйомом голосу, при цьому слово, що виражає почуття, виділяється особливо: як хорошийліс восени! хіба вине зрозуміли мене ?!

Для чого ж потрібен знак оклику? Щоб передати почуття, емоції, інтонацію.

Виступ підготовленого учня (1 хв.).

Хлопці! У пропозиціях стою я для того,

щоб виділити хвилювання,

тривогу, захоплення,

перемогу, торжество ...

Не дарма я від народження

противник тиші.

Де я, ті пропозиції

з особливим виразом

вимовити повинні.

(А. Тетівкін).

Які саме почуття передає знак оклику? хвилювання,тривогу, захоплення,перемогу, торжество ...

5. Закріплення (21,5 хв.).

Усна робота (2 хв.).

Працюємо з упр. 412 по ланцюжку. Прочитайте виразно пропозиції. Які почуття (радість, здивування, прохання, жаль, гнів, захоплення та ін.) Виражені в них?

1) Як, милий півник, співаєш ти голосно, важливо! ( здивування) 2) А хвіст такий пухнастий, розлогий і золотистий! ( захват) 3) Вже як тобі не лінь з ранку до вечора працювати цілий день! ( співчуття) 4) Не покинь мене, куме милий! Дай ти мені зібратися з силою і до весняних тільки днів прогодувати і обігрій! ( прохання) 5) Дозвілля мені розбирати провини твої, щеня! ( гнів) 6) Але курям ніколи до хмар не добратися! ( співчуття).

(І. Крилов).

Узагальнимо: які ж почуття передає знак оклику? ( радість,здивування, прохання, жаль, гнів, захват).

Розподільчий диктант (3 хв.).

Працюємо у дошки. Розподіліть окликупропозиції наступним чином: 1) розповідні речення; 2) спонукальні пропозиції.

1) «Тихіше!» - замахав Незнайка руками. ( 2-ий стовпчик) «Дуже навіть добре граю! Голосно! » ( 1-ий стовпчик) «Перестань зараз же! - закричав Знайка.- Від твоєї музики вуха болять! » ( 2-ий стовпчик) «Іди звідси зі своєю гидкою трубою!» ( 2-ий стовпчик) 5) «Я протестую! Немає такого правила, щоб по два рази в день вмиватися! » ( 1-ий стовпчик) 6) «Ну-ка, братці, за мно-о-ой!» - закричав Йоржик і кинувся вперед. ( 2-ий стовпчик) (Н. Носов).

Що об'єднує всі записані пропозиції? Вони по інтонації оклику. Робимо висновок: будь-яке за метою висловлювання речення може бути знаком оклику.

Робота в групах (5 хв.).

Перший і третій варіант працюють за картками, виконують всі завдання самостійно. Другий працює біля дошки вголос. Потім слухаємо другу групу, потім третю.

1-ий варіант.

1. Які «оклику кошти» (частки, вигуки, займенники, інтонація) допомагають передати емоційність цих пропозицій?

1) « Ой, не треба! Не треба!" 2) « П. думаєш, Який з. щитник знайшовся! » - Отвеется. л Незнайка. 3) «Ну і йди, раз тобі не подобається!" 4) « батюшки, - закричав Незнайко, - небо внизу ! Ми л. тім вгору н. гами ! »5)« Я так сумувала за тобою, так плакала! » 6) « Так адже тут, напевно, тисяча п. лей ! »(Н. Носов).

2. Випишіть слова з пропущеними буквами, вставте потрібні. Подумаєш, захисник, летимо, ногами, полів.

Які засоби ще допомагають передати емоційність? Частки, вигуки, займенники, інтонація.

2-ий варіант.

1. Прочитайте виразно текст. Охарактеризуйте пропозиції по інтонації. Які почуття висловлюють окликупропозиції? Як вони вимовляються?

Стій! Не смій чіпати Тотошку! - гнівно закричала Еллі. (Восклицательное)Лев завмер у подиві. (Невоскліцательное)

Вибачте, - виправдовувався він. - Але я ж не з (ь, ь) їв його ... (Невоскліцательное)

Однак ти намагався. (Невоскліцательное)Як тобі не соромно об..жатьслабких! (Восклицательное)Ти просто боягуз! (Восклицательное)

А ... а як ви дізналися про те, що я боягуз? - запитав приголомшений Лев. - Вам хтось розповів? (Невоскліцательное)

Сама бачу по твоїх вчинків! Ти вдарив бідного, набитого соломою Опудала! (Восклицательное)

(За А. Волкову.)

2. До виділеного слова підберіть однокореневі перевірочні.

Ображати, образа, образливий, ображатися.

3-ий варіант.

У репліках ослика Іа немає знаків оклику. Чому?

1) - Доброго ранку, Іа! - вигукнув Паць ще здалеку.

Доброго ранку, маленький П'ятачок, - сказав Іа-Іа.- Якщо цей ранок - добре, - додав він, - у чому я особисто сумніваюся. Але це не важливо.

2) - Вперед! - крикнули Пух та П'ятачок.

Рушили! - сказав Кролик (...)

Саме так, - сказав Іа.- Рушили. Але я тут ні при чому. (А. Мілн).

Розберіть виділене слово за складом.

У репліках Іа немає оклику пропозицій, тому що у нього немає почуттів, немає настрою. Він нічому не радіє, не виражає ніяких емоцій. маленький.

Отже, ви переконалися, що роль оклику пропозицій велика. А тепер звернемо увагу, де знаходиться знак оклику. Вірно, в кінці речення. Але так буває не завжди.

Спостереження цікавого матеріалу (1, 5 хв.)

(Проектор)

Недарма знак оклику називався дивним! Подивіться, як поводиться цей «молодець з палкою вдачею» в казці Льюїса Керролла «Аліса в Задзеркаллі».

... В цей час двері відчинилися,

Нам сказала Аліса: «Швидше до мене!

Будемо все бенкетувати в задзеркальна

країні!

Я тепер буду правити чарівної

країною!

Не хочете! чи ви! пообідати! зі мною?"

Що ми бачимо? знакзнак стоїть не тільки в кінці речення, а й між його членами. «Ну, - скаже дехто з нас, - чого в казках не буває! Вже якщо Аліса змогла пройти крізь дзеркало і правити чарівної країною, то знак оклику і поготів міг опинитися в центрі казкової пісні ». Для чого потрібен знак оклику в середині речення? Для того щоб особливо підкреслити емоційність окремих слів, їх смислове важливість.

Повернемося до пропозицій, які порівнювали на самому початку уроку. Тут теж знак оклику знаходиться в деяких пропозиціях в середині, після окремих слів.

Ускладнений списування (4 хв.).

У дошки працюємо з упр. 413. 1. Спишіть, розставте розділові знаки в кінці речень. Охарактеризуйте речення за метою висловлювання, за інтонацією.

Добре в лісі ранньою весною Опівдні йдеш (?) По тр..пінке між зазеленіла дерев Але що це Ліс оголошується пташиного (?) Їм гомоном Це п..рнатиесп..шат влаштувати надійніше свої ж..ліща,

Бер..гіте птахів Чи не розоряйте лісу і гнізда

2.К словами з пропущеними буквами підберіть перевірочні.

3.Каково значення виділеного слова?

Добре в лісі ранньою весною! (Оповідає., Воскл.) Опівдні йдеш постежині (стежинка) між зазеленіла дерев. (Оповідає., Невоскл.) Але що це? (Вопрс., Невоскл.) Ліс оглаша пташиним гомоном. (Оповідає., Невоскл.) Це пернаті (пір'я) поспішають (поспішають) влаштувати надійніше свої житла (жити) (оповідає., Невоскл.).

Бережіть (берегти) птахів! (Спонукає., Воскл.) Чи не розоряйте лісу і гнізда! (Спонукає., Воскл.)

пернаті - так називають птахів.

Отже, знаком оклику, як ми переконалися, може стати будь-який з метою висловлювання речення.

Синтаксичний розбір (3 хв.).

Працюємо у дошки. Запишіть два пропозиції з твору і виконайте їх синтаксичний розбір.

знаєте чи ви українську ніч? (Питання., Невоскл., Просте, двусоставности., Поширений.). О, ви не знаєте української ночі! (Оповідає., Вигукуючи., Просте, двусоставности., Поширений.).

Подивіться, ви не змогли перше речення охарактеризувати за інтонацією, а друге за метою висловлювання. Будемо працювати.

Самостійна робота (3 хв.).

414. Доведіть, що розповідні, питальні, окличні речення вимовляються з різною інтонацією. Для цього прочитайте дані пропозиції, вимовляючи їх спочатку з восклицательной, а потім з питальній інтонацією. Якщо потрібно, міняйте порядок слів у реченнях. В кінці яких пропозицій ви підвищуєте голос?

Зразок запису: Для білки зима не страшна.- Для білки зима не страшна!- Для білки не страшна зима?

1) На старій липі залишилися ще різнокольорові листя. 2) Крізь хмари сонце пробиває собі шлях. 3) Вночі було похолодання. 4) Ранок тепле.

У кого виникають питання можна звернутися до консультантів або до вчителя. Перевіряємо. Зверніть увагу: можна міняти порядок слів, щоб пропозиція вийшло правильно побудованим. Звідси ваші помилки.

6. Підсумки уроку (2 хв.).

Отже, що нового дізналися на уроці? Пропозиції по інтонації бувають оклику і невоскліцательное. Будь-яке за метою висловлювання речення може бути знаком оклику.

За урок отримали оцінки: ...................................................

7. Домашнє завдання (1,5 хв.).

Будинки уважно прочитаєте теорію на стор. 139-140. Створіть свій текст, вживши якомога більше оклику пропозицій.

Урок закінчено, здайте зошити, до побачення.

1. Виразно прочитайте текст. Які типи мовлення в ньому представлені? Які основні частини можна виділити в даному тексті? 2. Знайдіть в тексті такі синтаксичні засоби, як бессоюзіе, інверсія, односкладні пропозиції, порівняння, риторичний вигук. Яке їхнє художнє призначення в даному тексті? Випишіть приклади, що ілюструють зазначені виразні засоби сінтаксіса.Белие ночіСлушай: тепер я розповім тобі про білих ночах далекого севера.Всё час вони згадувалися мені тут, на півдні, серед цієї надмірної, пишною і декоративної природи, згадувалися, як іноді крізь туман багатьох років згадується боязкий поцілунок холодних дівочих вуст, - такий швидкий, тремтливий, полохливий поцілунок в напівтемряві вечора, біля вікна, заставленого квітами, за фіранкою, яку слабо надуває ветер.Как часто тоді марилися мені петербурзькі білі ночі ... білі, містичні, безсонні ночі! немає можливості описати їх ніжного, тривожного, хворобливого чарівності. Їх дивне томління починається з восьми, дев'яти, одинадцяти годин вечора. Чекаєш ночі, сутінків, але їх нет.29Занавескі на вікнах білі. Тягне на вулицю ... Північ. Перша година ночі. На вулиці багато народу. Але здається, що все тримаються біля стін, йдуть обережними, ухильними кроками, пошепки говорять. Точно ось-ось в цьому фальшивому напівсвітлі, в цьому півсні відкриється над містом якась старовинна таємниця, і все передчувають її і бояться її. Небо распростёрлось над землею - однотонне, мокре, молочно-біле. Ясно здалеку видно фігури людей, навіть їхні обличчя, видно вивіски магазинів, видно лагідні вії у сплячих екіпажів лошадей.Шірокая річка, така спокійна в своїй темній гранітної рамі. Вся вона як рідке біле молоко. Тільки рідкісні ледачі зморшки на ній відливають в зламах синім кольором. Все - і небо і вода - схоже на гру перламутру, з його невловимими рожевими і блакитними оттенкамі.І ось я входжу в широку відокремлене вулицю. Наскільки сягає око, на ній немає жодної людини. Кроки мої будять дзвінкі відзвуки. Ліворуч, праворуч - величезні будівлі, в чотири-п'ять поверхів. Але ні в одному вікні немає вогню, тільки блідий світло неба плоско блищить в чорних стеклах, які схожі тепер на осліплі глаза.Громадний будинок простягнувся від провулка. Сліпі вікна в п'ять рядів. Скільки людей живе тут? Триста, чотири сотні людей? Мені здається, я бачу, як вони лежать зверху до низу і вздовж, один над іншим, лежать на спині, на боці, з розкритими ротами, охоплений хворими сновидіннями, лежать так близько і так далеко один від одного! Хто знає, які злі жарти є в розпорядженні у долі? Ось, може бути, два людини, які все життя шукають, алчут один одного, лежать тепер поруч, голова до голови, ноги до ніг, розділені лише чвертю аршини стіни? І може бути, ніколи в житті їм не судилося зустрітися, пізнати один одного, напоїти взаімную3031. Використовуючи дані у вправі матеріали, складіть висловлювання на лінгвістичну тему про односкладних пропозиціях. З вправи 30 випишіть приклади присудків різних відов.Односоставние пропозиції з одним головним членом пропозиції - сказуемим.1. Безумовно-особисті: дійова особа не названо, але мається на увазі як певний особа: діють я, ти, ми, ви.2. Невизначено-особисті: дійова особа не названо і мається на увазі як невизначений особа: діє хтось, оні.3. Ніякі: дійова особа не названо і не мається на увазі: немає відповіді на питання хто діє? Односкладні речення з одним головним членом пропозиції - підлягає - називние.32. 1 Спишіть складні речення, Вставляючи пропущені букви і відсутні знаки пунктуації. Повторно запишіть кожне речення, перетворивши безсполучникові речення в союзні складносурядні (ССП) або складнопідрядні (СПП) пропозиції. У дужках вкажіть вид складного союзного предложенія.1. Вдень в саду було тихо неспокійні птахи відлетіли на південь (К. Паустовський). 2. Двері були зап..рта заняття в лабораторії вже закінчилися (Ю. Сотник). 3. До сих пір я осені майже не помічав в саду ще не було запаху прілого листя (К. Паустовський) .4. Мені стало соромно за себе н .. разу в житті я не виявив справжнього інтересу до того, що він робив (Ф. Іскандер). 5. Сонце село31жажду світлом і щастям. Триста чоловік сплять і марять в цьому кам'яному валізі, один над одним. О, який жах ховається в цій думці! Мокрі білясті будівлі. Ні душі на уліце.Наступает ранок. В небі і в широкій річці запалюються глибокі, але не яскраві кольори, точно в дорогоцінному опалі - ніжні, переливу ющиеся кольору: рожевий, блакитний, ліловий.

27. Прочитайте.

      Хлопці! У пропозиціях
      стою я для того,
      щоб виділити хвилювання,
      тривогу, захоплення,
      перемогу, торжество!
      Де я, ті пропозиції
      з особливим виразом
      вимовляти повинні!
      (А. Тетівкін)

  • Як потрібно вимовляти пропозиції зі знаком оклику? Коли використовуються в мові такі пропозиції?

Зверніть увагу! Пропозиції розрізняються по інтонації.

28. Прочитайте.

      Москва! Як багато в цьому звуці
      Для серця російського злилося!
      Як багато в ньому відгукнулося!
      (О. Пушкін)

  • Яким почуттям наповнені ці рядки? Прочитайте, передаючи це почуття інтонацією. Скажіть, яке за інтонацією кожне речення? Поясніть свою відповідь.
  • Спишіть поетичні рядки.

29. Прочитайте. Спишіть, вставляючи пропущені букви.

      У темний ліс дрімучий
      Загл..нула ос..нь.
      Скільки свіжих ш..шек
      У з..лёних сосен!
      Скільки червоних яго ..
      У л..сной рябінкі! ..
      (Е. Трутнева)

  • Прочитайте виразно. Визначте вид кожного речення за інтонацією: восклицательное або невоскліцательное?

30. Прочитайте.

1. Літак летить. 2. Гроза насувається. 3. Хто зламав гілку берізки? 4. Як шкода цю берізку. 5. Не ламайте гілки дерев. 6. Нехай буде мир у всьому світі.

  • Визначте, які це речення за метою висловлювання і за інтонацією.
  • Прочитайте пропозиції ще раз, але скажіть їх з восклицательной інтонацією.
  • Яке почуття ви висловили в кожному з окличних речень?

види пропозицій

Зверніть увагу! В кінці оклику оповідного і спонукальний пропозицій ставиться знак оклику.
В кінці оклику питального речення ставляться і запитальний, і оклику.

31. Прочитайте схему «Види речень». Розкажіть, що ви знаєте про видах пропозицій і розділові знаки в кінці цих пропозицій. Наведіть свої приклади для кожного виду пропозицій.

32. Прочитайте вірш.

нудьгувати ніколи

      Села бджілка на цв..ток,
      Опустила х..боток (.!)
      Під л..тает до неї комар:
      - Що ти шукаєш там (?!)
      - Нектар (!?)
      - А тобі не набридло,
      Чи не набридло шукати (?!)
      - Ні (!?)
      Тому, хто зайнятий справою,
      Просто колись скуч..ть (!?)
      (Г. Ладонщіков)

  • Спишіть, вибираючи потрібний розділовий знак з дужок і вставляючи пропущені букви. Поясніть свій вибір.
  • Прочитайте пропозицію, в якому виражена головна думка вірша.

33. Прочитайте.

Ви були на лузі на початку літа до чого ж там добре трава висока і густа а скільки кругом квітів а який запах особливо сильно пахнуть білі суцвіття таволги.

  • Поясніть значення слова таволга.
  • Чи можна виразно прочитати цей запис? Чому?
  • Знайдіть кордон кожної пропозиції і прочитайте його з потрібною інтонацією. Поясніть, які знаки пунктуації ви скористаєтесь в кінці кожного речення.
  • Запишіть, позначаючи початок і кінець пропозицій.

Для посилення виразності тексту можуть використовуватися найрізноманітніші структурні, смислові та інтонаційні особливості синтаксичних одиниць мови (словосполучень і пропозицій), а також особливості композиційної побудови тексту, його членування на абзаци, пунктуаційних оформлення.

Найбільш значущими виразними засобами синтаксису є:

Синтаксична структура пропозиції і розділові знаки;

Спеціальні синтаксичні виражальні засоби (фігури);

Особливі прийоми композиційно-мовного оформлення тексту (питання-відповідна форма викладу, невласне-пряма мова, цитування та т. Д.).

Синтаксична структура пропозиції і розділові знаки

З точки зору синтаксичної структури пропозиції особливо істотними для виразності тексту є:

  • граматичні ознаки пропозиції: просте воно чи складне, двоскладного або односкладні, повне або неповне, неосложненное або ускладнене (т. е. що містить ряди однорідних членів, відокремлені члени речення, вставні слова або звернення);
  • тип речення за метою висловлювання: розповідний, питальне, спонукальне;
  • характеристика пропозиції по емоційної забарвленості: невоскліцательное - восклицательное.

Будь-яка з перерахованих граматичних особливостей пропозиції може набувати в тексті особливу смислове значення і використовуватися для посилення авторської думки, вираження авторської позиції, створення образності.

Наприклад, у вірші А. А. Блоку "Ніч вулиця ліхтар аптека..."п'ять гранично коротких односкладних називних речень створюють особливу напруженість і експресивність тексту, різкими поштовхами позначаючи розвиток теми і підкреслюючи думку про швидкоплинність людського життя, яка крутиться в безглуздому хороводі ночі, вулиці, аптеки і тьмяного світла ліхтаря.

Ніч вулиця ліхтар аптека,
Безглуздий і тьмяне світло.

Живи ще хоч чверть століття -
Все буде так. Виходу немає.

Помреш - почнеш знову спочатку
І повториться все, як у давнину:
Ніч, крижана брижі каналу,
Аптека, вулиця, ліхтар.

У вірші А. А. Блоку « Я прибитий до трактирної стійці ... » вже в першій строфі:

Я прибитий до трактирної стійці.
Я п'яний давно. Мені все одно.
Он щастя моє - на трійці
У сребрістий дим винесене ... -

перехід від двусоставних пропозицій, де в якості що підлягає виступає ліричний «Я», до пропозицій, де суб'єкт дії (діяч) усунутий, висловлює нездатність ліричного героя протистояти фатального руху неминучості і дії непідвладних йому зовнішніх сил.

У вірші М. Ю. Лермонтова « молитва»В останній строфі:

З душі як тягар скотиться,
Сумнів далеко -
І віриться, і бідкається,
І так легко, легко.
.. -

безособові пропозиції в двох останніх рядках передають особливий стан ліричного героя, який, не знаходячи опори в собі і звернувшись до Бога, випробував « силу благодатну»Молитви і знаходиться у владі цієї божественної сили, що несе надію на порятунок душі.

Питальні, спонукальні й оклику пропозиції також можуть підкреслювати і підсилювати ті чи інші аспекти авторських думок, оцінок і емоцій.

Наприклад, у вірші А. А. Ахматової:

Навіщо прикидаєшся ти
Те вітром, то каменем, то птахом?
Навіщо посміхаєшся ти
Мені з неба раптової блискавицею?
Чи не муч мене більше, не руш!
Пусти мене до віщим турботам ...
-

особлива виразність і емоційна напруженість створюються в результаті використання вже на початку тексту відразу двох питальних і двох спонукальних пропозицій, передавальних душевний біль героїні і звернену до коханого прохання-благання відпустити її до « віщим турботам».

Роль розділових знаків як виразних засобів в тексті зумовлена \u200b\u200bнасамперед їх здатністю передавати найрізноманітніші відтінки думок і почуттів автора: здивування (знак питання), сумнів або особливу емоційну напруженість (три крапки), радість, гнів, захоплення (знак оклику).

Точка може підкреслювати нейтральність позиції автора, тире надавати фразі динамізм або, навпаки, призупиняти розповідь. Для смислового змісту тексту, який включає в себе складне безсполучникового пропозицію, має значення характер розділового знака між частинами цієї пропозиції і т. П.

Особливу роль для створення виразності тексту мають авторські розділові знаки, Які не відповідають загальноприйнятим розділових знаків правилами, порушують автоматизм сприйняття тексту і служать цілям посилення смислової або емоційної значущості того чи іншого його фрагмента, акцентують увагу читача на утриманні якого-небудь поняття, образу і т. П.

Авторські знаки передають додатковий сенс, вкладений в них автором. Найчастіше в якості авторських знаків використовується тире, яке підкреслює або протиставлення: Народжений повзати - літати не може, або особливо виділяє другу після знака частина: Любов - найголовніше всіх. Авторські знаки оклику служать засобом вираження радісного або сумного почуття, настрою.

наприклад:

По пагорбах - круглим і смаглявим,
Під променем - сильним і курних,
За плащем - рдяним і рваним.
По пісках - жадібним і іржавим,
Під променем - пекучим і тих, хто п'є,
Чобітком - боязким і лагідним -
За плащем - слідом і слідом.
По хвилях - лютим і роздутим,
Під променем - гнівним і древнім,
Чобітком - боязким і лагідним -
За плащем - брешуть і брешуть.
(М. І. Цвєтаєва)

Спеціальні виразні засоби синтаксису (фігури)

Фігурами (риторичними фігурами, стилістичними фігурами, фігурами мови) називаються стилістичні прийоми, засновані на особливих поєднаннях слів, що виходять за рамки звичайного практичного вжитку, і мають на меті посилення виразності і зображальності тексту.

До чільних постатей мови відносяться риторичне питання, риторичний вигук, риторичне звертання, повтор, синтаксичний паралелізм, Полісиндетон, бессоюзіе, еліпсис, інверсія, парцеляція, антитеза, градація, оксюморон, називний теми.

Риторичне питання - це фігура, в якій у формі питання міститься твердження.

Риторичне питання не потребує відповіді, він використовується, щоб посилити емоційність, виразність мови, привернути увагу читача до того чи іншого явища.

наприклад:

Навіщо він руку дав наклепникам нікчемним,
Навіщо повірив він словам і ласкам помилковим,
Він, з юних років постігнувшей людей ?.
. (M. Ю. Лермонтов);

Немає нічого небезпечнішого напівзнань. Це в рівній мірі відноситься до науки, до техніки, до культури. Як можна судити про творчість Льва Миколайовича Толстого, подивившись фільм, але не прочитавши «Війни і миру»? (З газет)

Риторичне питання - це пропозиція, питальне за структурою, яка передає, подібно повествовательному пропозицією, повідомлення про щось.

Таким чином, в риторичному питанні є протиріччя між формою (питальна структура) і змістом (значення повідомлення). Повідомлення в риторичному питанні завжди буває пов'язано з виразом різних емоційно-експресивних значень. Їх основою є те, що риторичне питання виникає завжди в умовах протидії як емоційна реакція протесту. ( « А судді хто? »О.Грибоєдов).

Протиріччя форми і змісту виражається за ознакою ствердність - негативність. Так, пропозиції, негативні за формою, передають стверджувальне повідомлення, а пропозиції з позитивної формою мають значення заперечення.

Як риторичного запитання можуть вживатися пропозиції будь-питальній структури: з займенниковим питальним словом, з питальній часткою, без спеціальних питальних слів. Риторичне питання не потребує відповіді і синонімічний повествовательному пропозицією. Після риторичного запитання ставиться знак питання, іноді - знак, зрідка користуються поєднанням того і іншого.

наприклад: Де, коли, який великий вибирав шлях, щоб протоптані і легше? (В. Маяковський)

Хто тільки не проклинав станційних доглядачів, хто з ними не бранівался! (О. Пушкін)

Повторюємо, ці питання ставляться не для того, щоб отримати відповіді, а щоб привернути увагу до того чи іншого предмету, явищу, емоційно висловити твердження.

Напруженість і виразність мови підсилюють також риторичні вигуки.

риторичний вигук - це фігура, в якій у формі вигуки міститься твердження.

Риторичні вигуки підсилюють в повідомленні вираз тих чи інших почуттів; вони зазвичай відрізняються не тільки особливою емоційністю, а й урочистістю і піднесеністю.

наприклад:
Те було в ранок наших років -
Про щастя! про сльози!
Про ліс! про життя! про сонця світло!

Про свіжий дух берези.
(А. К. Толстой);

На жаль! перед владою чужої
Схилилася горда країна.
(М. Ю. Лермонтов)

Ех, трійка! Птах трійка!
(М. Гоголь) Пишний! Ні йому рівної йому ріки на світі! (М. Гоголь)

риторичне звернення- це стилістична фігура, яка полягає в підкресленому зверненні до кого-небудь або чого-небудь для посилення виразності мовлення.

наприклад:

Друзі мої! Прекрасний наш союз.
Він, як душа, нестримний і вічний
(А. С. Пушкін);

О, глибока ніч!
О, холодна осінь! німа
! (К. Д. Бальмонт)

М. В. Ломоносов пісалпісал про риторичному зверненні так: «Сію фігурою можна радити, засвідчити, обіцяти, погрожувати, хвалити, насміхатися, утішати, бажати, прощатися, шкодувати, наказувати, забороняти, прощення просити, оплакувати, скаржитися, тлумачити, вітати і інше, до кого слово ... звертається ».

звернення - яскраве виразне засіб у художньому мовленні.

Якщо в розмовній мові основна функція звернень - найменування адресата мовлення, то в поетичній звернення виконують крім цього стилістичні функції: Вони часто є носіями експресивно-оцінних значень. Тому вони часто метафоричні; цим же пояснюються особливості їх синтаксису.

Для творів художньої літератури - особливо поетичних - характерні поширені звернення.

наприклад: Зірочки ясні, зірки високі!Що ви зберігаєте в собі, що приховуєте? Зірки, що таять думки глибокі, силою якою ви душу полонить? (С. Єсенін)

У деяких випадках розлоге звернення до поетичної мови стає змістом пропозиції.

наприклад: Солдатський син, що виріс без батька і раніше терміну змужнів помітно, ти. пам'яттю героя і батька не відлучений від радощів земних. (А. Твардовський)

У поетичному мовленні звернення можуть вибудовуватися в однорідний ряд.

наприклад: Співайте, люди, міста і річки, співайте, гори, степи і моря! (А. Сурков) Почуй мене, хороша, почуй мене, красива, зоря моя вечірняя, любов невгасима. (М. Ісаковський) Про місто! Про вітер! Про снігові бурі! Про безодня розірваної на шматки блакиті! Я тут! Я невинний! Я з вами! Я з вами! (А. Блок)

Звернення до інших осіб створюють невимушеність, інтимність, ліризм.

наприклад: Ти жива ще, моя бабуся? Живий і я. Привіт тобі, привіт!(С. Єсенін)

Риторичні звернення служать не стільки для називання адресата мовлення, скільки для вираження ставлення до того, про що йдеться в тексті. Риторичні звернення можуть створювати урочистість і патетичність мови, висловлювати радість, співчуття і інші відтінки настрою і емоційного стану.

Риторичні запитання, риторичні вигуки і риторичні звернення як засобу мовної виразності широко використовуються в публіцистичних і художніх текстах.

Названі фігури можливі також в текстах наукового і розмовного стилів, але неприпустимі в текстах офіційно-ділового стилю.

Тема: Окликупропозиції.

Урок російської мови в 5 класі в рамках реалізації ФГОС

мета: познайомити уч-ся з видами пропозицій по інтонації, з вживанням окличних речень у мові; формувати вміння розпізнавати пропозиції по інтонації і правильно (Виразно) читати емоційні пропозиції (спонукальні,питальні); розвивати мовлення уч-ся; виховувати любов до рідної мови, кращі якості особистості.

устаткування: записи на дошці, індивідуальні картки з повторення.

Хід уроку .

    Організаційний момент.

Вітальне слово вчителя:

Добрий день, хлопці. Я загадаю вам загадку, а відгадку ви подаруєте один одному.

Є у радості подруга

У вигляді півкола. ...

Давайте посміхнемося один одному і постараємося зберегти гарний настрій на весь день.

А тепер сідайте на свої місця. Я сподіваюся на вашу активну роботу на уроці. (Слайд 1)

2. Узагальнення раніше вивченого. актуалізація знань

1) Перевірка домашнього завдання (слайд)

1) робота з питань:

Продовжіть фразу: пропозиція - це ...

Граматична основа - це ......

За складом граматичної основи пропозиції бувають ...............

За метою висловлювання речення бувають ............, ............ і .............

2) Синтаксична п'ятихвилинка.
Записати під диктовку.Виділити в пропозиціях головні члени.

    Мій сад з кожним днем \u200b\u200bв'яне. (А.Майков.) 2. Над тремтливою осики легкий місяць заблищав. (А. Ахматова.) 3. Низько стелиться ранковий туман.

    Знайти словосполучення дієслівні і іменні.

    Чому поетеса називає осику тремтливою?

    Постановка навчальної мети.

(Слайд)

Прочитайте пропозиції. Який розділовий знак потрібно ставити в кінці речення. Обгрунтуйте свою думку.

    Як красиво все навколо

    Білка в ньому живе ручна,

Так чудесніца яка

Як ви думаєте, про що піде мова на уроці? Сформулюйте тему.

(окликупропозиції ) (Слайд)

Яка мета нашого уроку?

    З'ясуємо роль оклику пропозицій в мові. (Слайд)

    Засвоєння нових знань ..

Виразне читання вірша А. Тетівкіна про оклику знак

У яких випадках вживаються окликупропозиції?
(Для вираження якихось сильних почуттів - емоцій.)

Словникова робота: що означає слово емоції. (Слайд)

- Які почуття може відчувати людина? (Радість, захват, печаль »любов, злість, захоплення, образу, іронію, страх та ін.)

IV . Учням дається завдання прочитати пропозиції (слайд) і визна ділити, які почуття (радість, заздрість, захоплення, здивування,недоброзичливість і т. д.) виражаються в них.

1. Добре живе на світі
Вінні Пух!

Тому співає він ці

Пісні вголос!

(Б. Заходер.) (Почуття радості.)

2. Ах ти, мерзенне скло!
Це брешеш ти мені на зло!

(О. Пушкін.)

(Вираз злості, заздрості.)

3. Що за диво!

Все так чисто і красиво. (О. Пушкін.)

(Вираз захоплення.)

Який знак ставиться на кінці окличних речень?

Учитель повідомляє учням, що в російській мові є спеціальні «оклику кошти»: словану і, ось(частки ), Ах, ох,ех (Вигуки), хто, як, який, скільки (Займенникові слова).

Іноді знак оклику може ставитися і в середині речення. Це відбувається тоді, коли хочуть наголосити на важливості окремих слів, ставлення (згода, схвалення, іронію, обурення і т. Д.) Автора до висловлення. У таких випадках знак оклику може полягати в дужки.

фізкультхвилинки

5.Закрепленіе вивченого матеріалу.

Виразно прочитайте парами пропозиції. Поясніть постановку знаків оклику. Що зміниться, якщо їх прибрати?

Я тобі покажу!!! - Я тобі покажу.

Я! буду! вчитися! - Я буду вчитися.

Він завжди (!!!) говорить правду.- Він завжди говорить правду.

6. Розподільчий диктант. Учні повинні розподілити ці пропозиції по двом долонка.

Розповідні речення: | Спонукальні пропозиції:

1. Перестань зараз же! Від твоєї музики вуха болять! 2. Іди звідси зі своєю гидкою трубою! 3. Я протестую! Немає такого правила, щоб по два рази в день вмиватися!

(Н. Носов.)

підсумок уроку. (Слайд) Продовжіть фразу:

    Оклику пропозиції щодо мети висловлювання можуть бути ......., .........., .............

    Окликупропозиції передають різні почуття: ...............

Молодці, хлопці, дякую вам за активну роботу на уроці.

Виставляння оцінок.

Рефлексія.

Домашнє завдання :